Kde se dnes v ČR vyplatí bydlet ve vlastním

Ceny nemovitostí na území ČR rostou již od roku 2014, kde se ekonomika začala vzpamatovávat z recese. Od té doby se ceny zvýšily v průměru o více než 45% a vypadá to, že porostou i nadále. Nejvyšší růst cen jde tradičně za Prahou. Jak je na tom ale Moravskoslezský kraj?

 

zdroj: Deloitte Real Index Q1 2018

Vývoj cen nemovitostí v ČR

Hlavním důvodem růstu cen realit na území České republiky je zvyšující se poptávka způsobená hlavně rostoucím HDP, nízkými úrokovými mírami a populačním vývojem. Na druhé straně je pak nedostatečná nabídka bytů, a to i ve velkých městech jako je Praha a Brno. Zhruba o 40% vzrostly také průměrné ceny bytů s plochou 65 m2 v Moravskoslezském kraji, přičemž největší růst cen zaregistrovaly cihlové domy.

„V loňském roce byl velký zájem jak o dispozičně větší rekonstruované byty, tak i o malé byty určené k investici. Ceny se dle mého názoru pod vlivem silné poptávky vyšplhaly k možnému maximu a pro letošní rok očekávám, že budou spíše stagnovat. Vše se ale bude odvíjet od dostupnosti hypotečních úvěrů,“ říká k tomu Jakub Čepica, vedoucí pobočky Ostrava Poruba společnosti M&M reality.

Mezi nejžádanější lokality patří Poruba, Slezská Ostrava a samozřejmě centrum. I tak jsou ale ceny nemovitostí na Ostravsku a v okolí mnohonásobně nižší než v hlavním městě. Zatímco v Praze se skutečná cena prodaných bytů na konci roku 2017 pohybovala okolo 76 000 Kč za m2 v Moravskoslezském kraji to bylo pouze 25 000 Kč. Také v Brně jsou byty stále dražší, zde se cena za m2 pohybovala kolem 54 000 Kč.

zdroj: Deloitte Real Index Q1 2018

Dejme tomu, že si chcete pořídit byt 3+1 v novostavbě. V Ostravě by vás takový byt stál průměrně 2,14 milionů korun, v Brně byste si museli připlatit na 3,19 milionů a v Praze už by to byl skoro dvojnásobek, 4,13 milionů korun. Je také důležité dodat, že zatímco byt za 2 miliony v Ostravě může být v dobré lokalitě, ten pražský za 4 miliony seženete na vzdáleném okraji města.

 

Dostupnost bydlení v jednotlivých krajích

Při rostoucích cenách nemovitostí se zhoršuje také dosažitelnost vlastního bydlení pro většinu českých domácností. Index dostupnosti bydlení letos v květnu dosáhl hodnoty 42,2%, což znamená, že průměrná česká domácnost vynaloží 42,2% svého čistého příjmu na splátku hypotéky. Nejhorší je situace v Praze, kde v současné době padne na splátku hypotéky až 70,2% čistého příjmu domácnosti. Druhý nejdražší je pak Jihomoravský kraj, kde dosahuje index hodnoty 46,8%. Moravskoslezský kraj si stojí podstatně lépe. Místní obyvatelé vynaloží na splátku hypotéky pouze 21,3% svých čistých příjmů.

 

zdroj: www.golemfinance.cz

Pojďme tedy porovnat disponibilní prostředky dvou modelových rodin žijících na území ČR po odvedení splátky za hypotéku.

Rodina A – žije v Praze a její čisté příjmy tvoří 57 904 Kč/ měsíc. Na základě indexu dostupnosti hypotéky tvoří její měsíční splátka 70,2% čistého měsíčního příjmu, tedy 40 648 Kč.

Rodina B – žije v Ostravě a její čisté příjmy tvoří 42 330 Kč/ měsíc. Splátka hypotéky tvoří 21,3% čistého měsíčního příjmu, tedy 9 016 Kč.

Příjmy vycházejí z průměrné měsíční mzdy dle krajů od ČSÚ.

Rodina A

57 904 – 40 648 = 17 256 Kč

Rodina B

42 330 – 9 016 = 33 314 Kč

Na příkladě uvedeném výše můžeme vidět, že přestože je průměrná měsíční mzda na území Moravskoslezského kraje výrazně nižší než v Praze, rodina žijící v Ostravě bude mít po splátce hypotéky k dispozici téměř dvojnásobek finančních prostředků. Pokud by pražská rodina chtěla mít k dispozici po splátce hypotéky alespoň 33 000 Kč stejně jako rodina žijící v Ostravě, museli by její čisté měsíční příjmy přesahovat 111 000 Kč.

 

Co se tedy týče vlastního bydlení, Moravskoslezský kraj se řadí na špici cenově dostupných regionů. Díky tomu a také díky dynamickému rozvoji města se tak Ostrava stává zajímavým místem pro život.

 

Autor článku: Barbora Lubojacká

CHCI ZASÍLAT DREAMJOBY DO MAILU

CHCI NAJÍT PRÁCI NA MÍRU

Najít práci na míru

Chci najít práci na míru

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.