Lidé v MSK: Pavel Csank

Pavel Csank se zabývá hospodářským rozvojem měst a krajů. Pracoval na různých pozicích v Praze i Brně, ta nejzajímavější pracovní nabídka přišla však z Ostravy, kam se po dlouhém váhání rozhodl i s rodinou přestěhovat.
Jak tento krok zpětně hodnotí?

 

Do Ostravy Vás přivedla zajímavá pracovní příležitost. O co se přesně jednalo a jak jste se k nabídce dostal?

Při své práci pro Jihomoravské inovační centrum v Brně jsem se seznámil se současným hejtmanem MSK Ivo Vondrákem, který byl v té době ještě rektorem VŠB. Společně jsme se začali bavit o Vědecko-technologickém parku v Ostravě (VTPO) a jeho velkém potenciálu. Před krajskými volbami mě pak pan Vondrák požádal o zpracování vize pro rozvoj VTPO a následně mi také byla nabídnuta realizace celého projektu. To jsem si ale neuměl představit, jelikož se mi do Ostravy stěhovat nechtělo a manželka byla stejného názoru.

Po volbách, které pan Vondrák vyhrál s výrazným odstupem, jsme se ale ještě jednou sešli a když jsem viděl, jaká zde panuje shoda mezi hejtmanem a primátorem Ostravy Tomášem Macurou, došlo mi, že se jedná o unikátní kariérní příležitost a rozhodl jsem se nabídku přijmout. Čekala mě ale ještě jedna velká výzva, a to přesvědčit manželku. 🙂

 

Jistě jste měl celou řadu zajímavých nabídek, proč jste se rozhodl přijmout právě tuto?

Samozřejmě jsem mohl jít pracovat do Prahy nebo zůstat v Brně. Tyto dva regiony ale budou růst spontánně i bez jakékoliv inovační politiky. Naproti tomu Ostravsko, jakožto region čelící mimořádné strukturální proměně ekonomiky a odlivu schopných lidí, pro mě představoval výzvu. Také z odborného hlediska mě zajímalo, zda se dají přirozené trendy v ekonomice otočit. Podaří se nám region rozvinout, pokud se domluví firmy, univerzity i samospráva?

 

Jaká Evropská města jsou pro vás inspirací?

Mám hrozně rád Stockholm. Jedná se o velké město s veškerou infrastrukturou, na druhou stranu je to ale příjemné místo pro život se spoustou zeleně a sportovním vyžitím.  Z menších měst mě inspiruje například španělské Bilbao, což je stejně jako Ostrava původně industriální město, které se podařilo neuvěřitelně přetvořit.

 

Jak hodnotíte Ostravu jako místo pro život po více než roce, který jste zde strávil?

Jsem velmi pozitivně překvapen, rychle jsem zde našel spoustu přátel. Lidé si tady na nic nehrají. Ostrava je plná patriotů, kteří se snaží kraj změnit k lepšímu a jsou plní pozitivní energie. S takovými lidmi mě baví pracovat.

Další silná stránka života v Ostravě je blízkost přírody. Z Prahy nebo Brna jsem to měl na hory více než 100 km. Z Ostravy si můžu klidně po práci zajet na Lysou na kolo.

 

Co se v Ostravě změnilo za poslední rok, co zde žijete?

Lidé si začínají uvědomovat, že MSK už dávno není zapomenutý region. Klesá nezaměstnanost a cítím rostoucí zájem o podnikání. Kolegové taky říkají, že výrazně roste nabídka a kvalita kulturních akcí nebo restaurací a kaváren. To je něco, co já ale zatím nejsem moc schopen posoudit.

 

Kde vidíte Ostravu za 10 let?

Věřím, že vzroste počet podnikatelů. Výrazně přibude firem s vlastním vývojem a produkcí vlastní výroby s vyšší marží, tak aby mohly nabízet konkurenceschopné mzdy a zaměstnávat kvalitní lidi. To bude mít určitě vliv na změny ve vzdělávání. Dopředu pak půjdou hlavně obory jako je například automotive, strojírenství, IT nebo energetika.

 

Co byste vzkázal lidem, kteří uvažují přestěhovat se do MSK?

Lidem bych doporučil pečlivě zvážit různé aspekty života. MSK nabízí jak zajímavé pracovní příležitosti, tak i příjemné místo pro život. Určitě doporučuji mladým lidem někam vyjet a něco se naučit, ale držte vazby s firmami, přáteli a rodinou. Praha a Brno určitě nabízejí více příležitostí, ale je tam také daleko větší konkurence a řada talentovaných lidí zde proto nemůže najít práci, která by je naplňovala, byť je třeba dobře placená.

 

Autoři článku: Barbora Lubojacká a Jan Kyselý

 

CHCI ZASÍLAT DREAMJOBY DO MAILU

CHCI NAJÍT PRÁCI NA MÍRU

Najít práci na míru

Chci najít práci na míru

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.